STARTHOUSE VILA UNIMO ZILINA - MARTIN KVASNICA + JURAJ BENKO + JANKA SAJDAKOVA + VIKTORIA SZABOOVA - 04.2006

RECYKLOVANÉ ALTERNATÍVNE MILIEU BY MARTIN KVASNICA
KEĎ SOM PRED ROKMI NAVŠTÍVIL ZNÁMEHO VÝTVARNÍKA RECESISTU V JEHO BIZARNEJ RECYKLAČNEJ VILE „OD PLOTA K PLOTU“ VO SVÄTOJURSKÝCH VINOHRADOCH, NENAPADLO MA, ŽE SA MÔŽE NÁJSŤ ČLOVEK, KTORÝ BY NA NIEČO PODOBNÉ CHCEL DOKONCA ARCHITEKTONICKÝ NÁVRH. TÝMTO ORIGINÁLNYM STAVEBNÍKOM JE ČLOVEK, KTORÝ V ŽILINSKOM PROSTREDÍ POD NÁZVOM TRUC SPHÉRIQUE S PRIATEĽMI ANIMUJE ALTERNATÍVNU KULTÚRU MINIMÁLNE STREDOEURÓPSKEHO VÝZNAMU. PRE KULTÚRNE ÚČELY ZRECYKLOVAL ŽELEZNIČNÚ STANIČKU VRÁTANE NEHOSTINNÝCH PRIĽAHLÝCH PODCHODOV (VIĎ ARCH 11/2005) S AMBÍCIAMI ZRECYKLOVAŤ AJ OKOLITÉ BEZDUCHÉ PRIESTORY POD ŽILINSKÝM RONDELOM. AJ SVOJE BÝVANIE SA ROZHODOL RIEŠIŤ RECYKLÁCIOU. POHRABAL SA NA INTERNETE A Z PONUKY ATELIÉROV SI ZA OBEŤ SVOJHO TIEŽ ALTERNATÍVNEHO NÁPADU VYHLIADOL NÁŠ ATELIÉR. ZADANIE BOLO JEDNODUCHÉ – ZOBYTNIŤ PÄŤ UNIMOBUNIEK, KTORÉ MÁ POSTAVENÉ NA RODINNEJ ZÁHRADE. NAJPRV SOM TO POVAŽOVAL ZA DOBRÚ RECESIU, ALE KEĎ SOM OD NEHO DOSTAL E-MAIL: „ ... S UNIMOVILOU TO NAOZAJ MYSLIM VAZNE, ROZMYSLAM NAD TYM CELE DNI, ... NA SVETE JE TOLKO ZAUJIMAVYCH MODELOV MOBILNEJ, DOCASNEJ, ALTERNATIVNEJ, EKOLOGICKEJ, NOVEJ ARCHITEKTURY, ZE NECHAPEM, PRECO OKOLO NAS STALE VZNIKAJU TAKE SKAREDE, NEFUNKCNE A VSEOBECNE (...) STAVBY ... “, ROZHODOL SOM SA POCVIČIŤ TOUTO ÚLOHOU NAŠICH ATELIÉROVÝCH STÁŽISTOV. A TAK PO TÝŽDŇOVOM VYMÝŠĽANÍ A KOREKTÚR TRAJA STÁŽISTI ( OOO ) ONÝCH PÄŤ UNIMOBUNIEK ( [][][][][] ) JEDNODUCHO PREDISPONOVALI PRE VŠETKY FUNKCIE BÝVANIA V INTERIÉRI I EXTERIÉRI. BUNKY DOSTALI TEPLÝ KABÁT (RECYKLOVANÝ Z LISOVANÝCH PETFLIAŠ, SLAMY ALEBO PLECHOV DEKOROVANÝCH GRAFITI), VIACÚČELOVÚ PEC (PRE TEPLO I POHOSTENIE DOMOVA), MOKRÝ KVÁDER (PRE HYGIENU A REKREÁCIU TELA, ALE I PRE ZAUJÍMAVÉ PRESVETLENIE INTERIÉRU) A ALTERNATÍVU PRE VYZNÁVAČOV PAPUČOVEJ KULTÚRY – RECYKLOVANÉ DOMÁCE KINO (NA LETNEJ TERASE S ORIGINÁLNYM PROJEKTOROM NA 35MM FILM). NAŠI TRAJA STÁŽISTI NA ZÁŽITOK TEJTO ÚLOHY NEZABUDNÚ A JA SA TEŠÍM NA ĎAĽŠIE ALTERNATÍVNE VÝZVY.

UNIMOGRAFITI (JURAJ BENKO) -------
KEĎ SOM SA PRVÝ RAZ ZOZNÁMIL S ČLOVEKOM, PRE KTORÉHO UNIMOBUNKY TVORÍME, POTEŠIL SOM SA. Z PREDZVESTÍ, Z KTORÝCH SOM SI VYTVORIL PREDSTAVY O TOM, AKÝ TO JE ČLOVEK, PO OSOBNOM STRETNUTÍ SOM SA UISTIL, ŽE BOLI SPRÁVNE. AKTIVITY, KTORÉ VYVÍJA AKO ALTERNATÍVNY UMELEC, ZAČALI VO MNE DRÁŽDIŤ PREDSTAVY PREJAVENIA TÝCHTO SCHOPNOSTÍ AKO MIMIKRY NA REKONŠTRUKCII JEHO DOMČEKA. ZAČALO TO SO MNOU HRAŤ A PREDSTAVOVAL SOM SI, AKO PRI PRERÁBANÍ DOČASNEJ NEATRAKTÍVNEJ STAVBY PIATICH UNIMOBUNIEK SA PREMIEŇA USILOVNOU VLASTNOU PRÁCOU ÚČASTNÍKOV NA MALÉ UMELECKÉ DIELO. CHCEM BYŤ PRI TOM, AKO SA VYRAZÍ OTVOR PRE NOVÉ OKNO A NÁJDENÝMI FARBAMI NAMAĽUJEME STENY PODĽA CHUTI A PRI TOM VŠETKOM BUDE ZÁBAVA. Z DOBRÝM POCITOM A NOVÝMI PRIATEĽMI ODCHÁDZAME S VYDARENÉHO HAPPENINGU A ZANECHÁVAME ZA SEBOU NOVÝ FUNGUJÚCI DOM, VYTVÁRAJÚCI PRIESTOR PRE KVALITNÝ A CITOVO VEĽMI BOHATÝ ŽIVOT. VNÚTORNÝ PRIESTOR JE DELENÝ VODNÝM KVÁDER S DAŽĎOVOU VODOU, HRAJÚCOU SA SO SVETELNÝMI LÚČMI PRECHÁDZAJÚCIMI CEZ ŇU. PRIESTOR PLNÝ HRY ZVONKA AJ ZVNÚTRA. TEŠÍM SA UŽ IBA Z MYŠLIENKY, AKO SME TO VYTVORILI.


UNIQUEBUNKA BY JANKA SAJDÁKOVÁ
[] [] [] [] [] []
+
20 X PET_ BALOV PHANATICKÝ ECO:NOMICKÝ TRUC, UŠITÝ NA 5X VYMYSLENÉ
UNIMOBUNKY
50 X SLAMA _
300 X TEHLA
5 X OKNO + 4 X DVERE
10 X ŠPAGÁTTY
H2O
SVETLO
TROCHU CRAZY
100%NE ECO
ZARUČENE LEGO
NAKONIEC MINI
ALE OPEN
STÁLE CHEAP
ALWAYS GREEN
ENDLESS WARM
@ JA.
UNIQUEBUNKA POSTUP> PHANATICKÝ ECO :NOMICKÝ TRUC, UŠITÝ NA 5X VYMYSLENÉ UNIMOBUNKY, AKO NA TO? OTREPANÉ UNIMOBUNKY VYPRACEME, NECHÁME VYSUŠIŤ. PRIPRAVÍME SI ZRECYKLOVANÉ BALÍKY PET_ FLIAŠ A SPOLU SO SLAMOU ICH STEP ZA STEPOM ZAČNEME NA NE NALEPOVAŤ. VYNECHÁME OTVORY POTREBNÉ NA DVERE A OKNÁ. SOUVENÍRY, AKO PÔVODNÉ DVERE POUŽIJEME NESKÔR AKO OKENICE, NEZABUDNIME ICH OKORENIŤ ŠTIPKOU ČERVENEJ FARBY. ŠPAGÁTY NATIAHNIME NA KONZOLY, NAPNIME NA NE PLACHTU Z TENTOVINY A MATE NA VERANDU. PLNKA> TEHLÁM ZO ŠROTOVISKA PONECHÁME NOVÝ FACELIFT, VYMODELUJEME Z NEJ STENY KÚPELNE, TAKTO PRIPRAVENÚ HMOTU NEŠĽAHAJTE PO STROP! VO VÝŠKE 1,80M STOPNITE V ŠTÝLE FREESTANDING OPEN BATHROOM. NAD ŇU ZAVESÍME PRIESVITNÝ POOLIK, KTORÝ BUDE CHYTAŤ VODU V DAŽDI A ZÁROVEŇ VPÚŠŤAŤ IHRU SVETLA.


MiniUMO – MINIMÁLNE UniMObunky BY VIKTÓRIA SZABÓOVÁ
S MAXIMÁLNYM VYUŽITÍM INTERIÉRU A EXTERIÉRU HRA SKROMNOSTI MATERIÁLU, ČISTÝCH TVAROV, CTIŽIADOSTIVÝCH MYŠLIENOK ARCHITEKTA O KAŽDODENNÝ PROSTÝ ZÁZRAK. DOCIELIŤ TO NAJDÔLEŽITEJŠIE – POCÍTIŤ A INŠPIROVAŤ SNAHOU STAVITEĽOV VŠETKÝCH STAVIEB, OD MONUMENTOV VEĽKOMIEST PO PROSTÉ OBYDLIA SKRYTÉ V NAJSKROMNEJŠÍCH KÚTOCH SVETA – HARMÓNIU INTERIÉRU A EXTERIÉRU, HARMÓNIU, KTORÁ NÁS OBKLOPÍ, POHLADKÁ A UPOKOJÍ, OBDARUJE DÁVNO ZABUDNUTÝMI DOBRÝMI POCITMI, KTORÝCH UŽ NIEKEDY ANI MENO NEPOZNÁME, LEN VIEME, ŽE TOTO SME HĽADALI, CHCELI A TERAZ JE NÁM DOBRE. VHODNÁ KOMBINÁCIA MAXIMÁLNEHO KOMFORTU DNEŠNEJ CIVILIZÁCIE-V PROTIKLADE ČLOVEK, AKO SÚČASŤ PRÍRODY, SO SVOJIMI ŠIROKÝMI ČASŤAMI, AŽ NEANTAGONISTICKÝMI PSYCHICKÝMI POTREBAMI. /NA TOM ISTOM MIESTE INTIMITA, TMA – SVETLO, VARIABILITA VO VEĽKOSTI MIESTNOSTÍ/ CERUZKA ARCHITEKTA - ČAROVNÝ PRÚTIK - DOKÁŽE Z PÁR ZANEDBANÝCH PLECHOVÝCH UNIMOBUNIEK SKRÝVAJÚCICH SA ZA PRÍSNYM, ŠEDÝM PLOTOM V TIENI MONUMENTOV, NA PERIFÉRII MESTA VYČARIŤ ZÁZRAK KOMFORTNÉHO, ÚTULNÉHO DOMOVA. TELO, MIERKA, SPOLOČNOSŤ, KONTAKTY, VZŤAHY UKRÝVAJÚCE SA V JEDNOM CELKU V ŠTEDRO ROZDÁVAJÚCOM POCITY BEZPEČIA, ISTOTY, UVOĽNENIA, PRIATEĽSTVA A DOBREJ NÁLADY. SKLO – PREPÚŠŤAJÚCE SVETLO A TMU, SLNKO A MESIAC, ROZŠIRUJE V NÁS POCIT SLOBODY. KÁVOVÁ VÔŇA OSPALÉHO RÁNA JE PRENIKAVEJŠIA PRI HRAVÝCH LÚČOCH SLNKA. BAMBUS NA ZAKRYTIE TERASY - CHUTNÝ NEDEĽNÝ OBED V PRIATEĽSKOM KRUHU NÁM V POCITOCH PREMENÍ NA KRÁSNU DOVOLENKU. ZEM NA ZAKRYTIE STRECHY – OÁZA ZELENE PRE RODINU. JEDNODUCHÝ NÁPAD DOMÁCEHO ZÁHRADNÉHO KINA, HRAVÉ OSVETLENIE PREMENENEJ GARÁŽE CEZ MNOŽSTVO MALÝCH SVETOV_OKRÚHLYCH TUNELOV. OSVETLENIE KÚPEĽNE - CEZ NÁDRŽ VODY, HRA SLNEČNÝCH LÚČOV, NEBO PULZUJÚCE CEZ VODU, OČISŤUJÚCE VODOPÁDY, INTÍMNY KÚSOK PRÍRODY NA KROK ZA DVERAMI POHODLIA CIVILIZÁCIE. NÁJDEŠ TU ÚKRYT PRE SÚKROMIE, AJ SPOLOČNOSŤ, PROTIKLADY NA RÔZNYCH ÚROVNIACH A PREDSA VŠETKO OKOLO TELA – OKOLO TEBA.
INDEX